Lekarze

dr n. med. Tomasz Sędziak

Więcej informacji w Rejestracji. Tomasz Sędziak - ZnanyLekarz.pl

Chirurgia Onkologiczna

Poradnia chirurgii onkologicznej w Centrum Medycznym Klara w Częstochowie otacza Pacjentów kompleksową specjalistyczną opieką na każdym z etapów leczenia - od diagnozy aż po rehabilitację onkologiczną.

Cennik:USG podczas wizyty 50 zł
Wizyta u specjalisty 150 zł

Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Pacjentów przyjmuje dr n. med. Tomasz Sędziak – Specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

W sprawie ustalenia terminu wizyty prosimy o kontakt z rejestracją pod nr 34 534 50 00 lub 887 345 000.

Zachorowalność na nowotwory wzrasta, a obecnie ich złośliwe formy stanowią drugą najczęstszą przyczynę umieralności wśród Polaków. Jednocześnie medycyna idzie naprzód i dysponuje coraz nowszymi metodami leczenia raka. Chirurgia onkologiczna, stosowana samodzielnie i w połączeniu z innymi metodami, daje Pacjentowi szansę na całkowite wyleczenie.

Czym jest chirurgia onkologiczna?

Chirurgia onkologiczna to dziedzina wyodrębniona z klasycznej chirurgii. Koncentruje się ona na operacyjnym leczeniu nowotworów, zwłaszcza tych złośliwych. Interwencja chirurgiczna ma na celu wyeliminowanie zmian nowotworowych (guzów). Metoda ta znajduje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach, jednak należy mieć świadomość, że czynnikami ograniczającymi możliwość jej wykorzystania mogą być np. rodzaj i stopień zaawansowania choroby nowotworowej oraz aktualny stan Pacjenta.  Chirurgia onkologiczna jest przez lekarzy stosowana jako autonomiczna forma leczenia lub terapia wspomagająca działanie radioterapii, chemioterapii czy hormonoterapii.

Choć operacja zawsze jest zabiegiem inwazyjnym, współczesna chirurgia onkologiczna jest tak rozwinięta, że pozwala w maksymalny sposób oszczędzić zdrowe tkanki okalające ognisko chorobowe. Z kolei w przypadkach, kiedy usunięcie dotkniętego nowotworem narządu jest nieuniknione, istnieje możliwość przeprowadzenia jego rekonstrukcji.

Czym zajmuje się chirurg onkolog?

Chirurg onkolog zajmuje się przede wszystkim podejmowaniem decyzji dotyczących kwalifikacji Pacjenta do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, a także wykonywaniem zabiegów chirurgicznych. Interwencje chirurgiczne, w zależności od przypadku medycznego, mogą mieć różny przebieg. Chirurgia w opiece onkologicznej może służyć diagnozowaniu i określaniu stadium choroby, usunięciu wszystkich zmienionych chorobowo tkanek lub częściowemu usunięciu zmienionych chorobowo tkanek (w przypadku, kiedy bezpieczne usunięcie wszystkich ognisk nowotworowych jest niemożliwe).

Chirurdzy onkologiczni konsultują również przypadki medyczne, z którymi do czynienia mają lekarze innych specjalizacji.

Chirurgiczne metody leczenia zmian nowotworowych

Plan leczenia chirurgicznego w postępowaniu onkologicznym jest każdorazowo dostosowywany do stopnia zaawansowania choroby i kondycji Pacjenta. Można jednak wyróżnić kilka rodzajów operacji:

  • diagnostyczne — tym mianem określa się zabiegi operacyjne, które mają na celu rozpoznanie choroby i określenie jej stadium. Ułatwiają też podjęcie decyzji w kwestii wyboru najodpowiedniejszej terapii. Często operacje diagnostyczne bywają operacjami leczącymi, ponieważ już w ich trakcie, po potwierdzeniu wstępnej diagnozy, chorobowo zmienione tkanki są wycinane.

  • zapobiegawcze — stanowią część profilaktyki antynowotworowej i w założeniu prowadzą do wycięcia konkretnych tkanek, jeszcze zanim zdąży rozwinąć się w nich nowotwór. Decyzję o przeprowadzeniu takiej operacji podejmuje się na podstawie wywiadu rodzinnego lub specjalistycznych badań, które potwierdzają u Pacjenta występowanie określonych genów znacząco zwiększających ryzyko zachorowania na dany typ nowotworu.

  • oszczędzające — są szczególnie popularne w przypadku nowotworów: piersi, układu pokarmowego, krtani czy układu rozrodczego. Dzięki strategii precyzyjnego usunięcia tkanek zajętych przez nowotwór, chory narząd może zostać zachowany i nadal pełnić w organizmie Pacjenta swoje funkcje. Najczęściej stanowią część leczenia skojarzonego wspomaganego chemioterapią, radioterapią lub hormonoterapią.

  • radykalne — w toku tego typu operacji lekarz usuwa nie tylko guz nowotworowy, ale także cały narząd i sąsiadujące z nim elementy układu limfatycznego.

  • paliatywne - przeprowadza się je, gdy choroba jest już tak zaawansowana, a przerzuty na inne organy są tak rozległe, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. W takich przypadkach operacja ma na celu poprawienie jakości życia Pacjenta.

  • wspomagające — polegają one na wszczepianiu np. cewników czy portów naczyniowych i są wykonywane, aby wprowadzenie innego rodzaju terapii (np. chemioterapii) stało się możliwe. Często przeprowadza się je przy użyciu nowoczesnych urządzeń chirurgicznych, np. laparoskopu.

  • rekonstrukcyjne — mają na celu odtworzenie tkanek, które Pacjent utracił w konsekwencji chirurgicznego leczenia onkologicznego. Do dokonania rekonstrukcji wykorzystuje się własne tkanki Pacjenta lub protezy wykonane z tworzyw sztucznych.