Lekarze

dr n. med. Jarosław Rycaj

Godziny przyjęć: Więcej informacji w Rejestracji

lek. Anita Morzyk

poniedziałek, więcej informacji w Rejestracji Anita Urszula Morzyk - ZnanyLekarz.pl

Kardiolog dziecięcy

Kardiologia dziecięca – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.

Zakres diagnostyki i leczenia:

 • podejrzenia wad układu krążenia

 • zaburzenia rytmu serca u dzieci

 • bóle w klatce piersiowej

 • stany zapalne układu krążenia

 • omdlenia, utraty przytomności

 • nadciśnienie tętnicze i płucne

 • bóle w klatce piersiowej

 • stany po zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych

 • badanie przed zabiegiem operacyjnym, przed znieczuleniem ogólnym

 • EKG

 • USG serca


Cennik:

Wizyta u specjalisty + EKG 140 zł
Wizyta u specjalisty + EKG + UKG 220 zł


Cennik: dr n. med. Jarosław Rycaj

Wizyta u specjalisty + EKG 150 zł
Wizyta u specjalisty + EKG + UKG 250 zł

Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Kardiolog dziecięcy Częstochowa - zapraszamy


Kiedy udać się z dzieckiem do kardiologa?


Wady serca u dzieci mogą ujawniać się na różnych etapach ich życia. Niekiedy lekarze osłuchując serce maluszka wyłapują niepokojące szmery, które na szczęście często samoistnie zanikają. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, a przy tym tempo bicia serca dziecka jest miarowe i na podstawie zachowania maluszka nie stwierdzamy nieprawidłowości to nie ma zbyt dużego powodu do zmartwienia. Nie zwalnia to oczywiście z dokonywania rutynowych kontroli, które wykonywane na przestrzeni czasu w stu procentach pozwolą wykluczyć ewentualne wady serca.

Niepokojące sygnały

Można wskazać kilka oznak, które powinny zaniepokoić rodziców jeśli pojawiają się regularnie. Częste ich występowanie wiąże się z koniecznością udania się do lekarza kardiologa. Przykładowo można wskazać na:

- brak tchu podczas płaczu,
- męczliwość dziecka podczas karmienia oraz ssania kciuka,
- utrata wagi bądź brak przybierania na wadze,
- bladość i potliwość skóry,
- zasinienie ust, języka, twarzy.

To najbardziej charakterystyczne objawy wad serca. Ich wystąpienie obliguje do umówienia wizyty u kardiologa. Należy jednak pamiętać, że niewielkie problemy kardiologiczne mogą nie powodować jakichkolwiek oznak, stąd ważne jest regularne osłuchiwanie dziecka przez lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do specjalisty. Tylko w profesjonalnym gabinecie, przy użyciu sprzętu diagnostycznego można jednoznacznie stwierdzić czy dziecko jest zdrowe czy też nie.

Badania, które najczęściej wykonuje kardiolog dziecięcy

Lekarz kardiolog wykonuje podstawowe badania, takie jak:

- Elektrokardiogram (EKG) - ukazanie bioprądów w postaci wykresów, co pozwala na ocenę stanu zdrowia i pracy poszczególnych części mięśnia sercowego;
- Echo serca (ultrasnografia - USG) - użycie fal ultradźwiękowych w celu uzyskania obrazu serca - budowy organu i przepływu krwi;
- Prześwietlenie promieniami X - tzw. rentgen, za pomocą którego określa się wielkość serca oraz jego położenie.

Należy bacznie obserwować swoje dziecko, wyłapywać niepokojące sygnały i w razie podejrzeń jakichkolwiek nieprawidłowości zasięgnąć konsultacji specjalisty. Pozwoli to na ewentualną, szybką diagnozę i wczesne podjęcie leczenia.